Monday, 27 December 2010

Vianoce v Ugande

Tento rok sme oslávili Vianoce v teple, v Ugande. Tu sa síce oslavuje až 25.decembra, ale kvôli nám pripravili slávnostnú večeru už 24. večer. Ráno sme išli kajakovať na Club wave a poobede sme sa pomaly chystali na Vianoce. Paul, majiteľ kempu, nám vystrojil parádnu hostinu. Grilované teľacie kotlety, páročky, šalát, pečené zemiaky a perfektný banánový koláč. Samozrejme , že nesmel chýbať ani vianočný stromček, ktorý sme vyrúbali priamo z kempu. Na druhý deň sme oslavovali Vianoce podľa ich, tzv. amerických tradícií. Ráno nás čakali výdatné raňajky s vajíčkom, páročkami, toastmi a ovocím. Na obed boli pripravené slávnostné stoly, aj s prestieraním a juhoafrickými vínami a k tomu grilované kuriatko.

Po pár dňoch strávených surfovaním na vlnách Club wave a Nile Special sme sa vybrali na pár dní do Bujagali falls splavovať deň 1. Máme šťastie, že ešte tečie, lebo o mesiac ho nadobro prehradia a všetky pereje zaniknú.

Maťo, Honza a Ondra tento úsek idú prvý krát. Počas sviatkov púšťajú pomerne málo vody. Perej hump vyzerá trochu inak ako predtým a tak Maťa posielame radšej bezpečnejšou cestou. Bujagali falls prechádzame všetci v poriadku, až na Maťa, ktorý má menšie problémy, no nakoniec to zvládne. Na silverbacku Honza vystupuje na brehu, aby nás natočil. Vedeli sme síce, že tam je zakázané vychádzať, ale Honza to riskol. Pracovníci elektrárne mu síce dovolia natáčať, ale keď ide hliadka=vojak so samopalom okolo, nechce Honzu pustiť späť k lodi a chce mu zobrať kameru. Honza sa nedá a ide preč, no vojak začína strieľať do vzduchu. Po hádke a dohováraní Honza nakoniec v poriadku odchádza dole. Na brehu nás čakajú motorkári a vezú nás späť krkolomnou cestou späť do kempu.

Teraz sedíme v reštaurácií a tešíme sa na pizzu. Máme pred sebou už len 10 dní tak sa ich snažíme využiť naplno.
Pozdravujeme domou

Peter , Nina , Mato, Capko

No comments: